2019 BOYS BASKETBALL REGIONAL RESULTS
Host School Regional Semifinals Regional Finals Quarterfinals
DIVISION 1 March 5 RESULTS March 7 RESULTS March 12 RESULTS
               
Reg # 7 Grosse Pointe North  38 played at Univ of Detroit Mercy
Southfield Brother Rice 35 Grosse Pointe North  41 Roseville  54
Arts & Tech Detroit U-D Jesuit 61 Detroit U-D Jesuit 71 Detroit U-D Jesuit 91
De La Salle Collegiate  51
               
Reg # 8 Chippewa Valley  41
Anchor Bay @ Anchor Bay  44 Anchor Bay 33 ALL MAC TEAMS HAVE
Troy  42 Roseville  50 BEEN ELIMATED
Roseville  83
               
Reg # 16 Goodrich 45 played at Ortonville-Brandon
Imlay City New Haven  78 New Haven  55 New Haven  51
Pontiac  65 Pontiac  38 Harper Woods Chandler Park 53
Croswell-Lexington  41
               
Reg # 23 Madison 53
Sandusky Capac 39 Madison 51
 
Detroit Edison 78 Detroit Edison 84
Clintondale  43
2019 BOYS BASKETBALL DISTRICT RESULTS
Host School DISTRICTS DISTRICT SEMIFINALS DISTRICT FINALS
DIVISION 1 February 25 RESULTS February 27 RESULTS March 1 RESULTS
   
District # 6 Oxford  70 Oxford  57
Lake Orion Romeo  59 Waterford Kettering  43 Oxford @ 39
Rochester-Adams  38 Rochester-Adams  42 Lake Orion  32
Clarkston  37 Lake Orion  58
             
District # 26 Grosse Pointe South  62
Gr Pt North Eastpointe  45 Grosse Pointe South  48
 
Detroit-East English Village 47 Hamtramck @ 58 @ Grosse Pointe North  54
Hamtramck  72 Grosse Pointe North  60
             
District # 27 De La Salle Collegiate  74
Woods Tower ot Warren-Fitzgerald  38 De La Salle Collegiate  57
Warren Mott @ 60 Warren-Cousino  56 @ Woods-Tower  39
Woods-Tower  65 @ Woods-Tower  67
             
District # 29 Utica  49
Utica Stoney Creek  48 Utica  51
Rochester  43 Eisenhower  66 Troy  61
Eisenhower  44 Troy  70
               
District # 30 Stevenson  62
Utica Ford
@ Utica Ford 47 Stevenson  36
Troy-Athens  54 Chippewa Valley  44 Chippewa Valley  39
Chippewa Valley  75 Sterling Heights  34
               
District # 31 Lakeview  38
Lake Shore Fraser  51 Fraser  32
Roseville  77 Roseville  @ 53 Roseville  62
L'Anse Creuse  58 Lake Shore  42
               
District # 32 56
Lanse Cr North ot Port Huron Northern  49 Dakota  49
Anchor Bay @ 40 Anchor Bay  51 Anchor Bay  54
L'Anse Creuse North  39 Port Huron  39
               
DIVISION 2 South Lake 77 South Lake  83
District # 59 Detroit-Osborn  56 Harper Woods - OT 89 Harper Woods  58
Harper Woods  Detroit-Denby Tech & Prep  79 Detroit-Denby Tech & Prep  36 Chandler Park Academy 62
Detroit-Frontier Int 41 Chandler Park Academy 77
             
District # 60 Ferndale  99 Ferndale  97
Warren Lincoln
Lamphere  53 Center Line  61 Ferndale @ 81
Ferndale-University  58 Ferndale-University  62 Warren-Lincoln  56
Hazel Park  57 Warren-Lincoln  86
               
District # 61 Clawson  58 Cranbrook Kingswood  70
Country Day Cranbrook Kingswood  81 Detroit Country Day  68 Cranbrook Kingswood  59
Pontiac  59 Pontiac  80 Pontiac  75
Notre Dame Prep 56 Farmington Hills-Harrison  44
               
District # 63 Armada  23 Croswell-Lexington  69
Almont Croswell-Lexington  50 Yale  56 Croswell-Lexington  51
Marysville  38 @ Almont  42
@ Almont  53
               
District # 64 Richmond  64 Richmond  82
New Haven @ St Clair  49 Marine City  61 Richmond  53
Macomb-Lutheran North 33 Algonac @ 23 New Haven  92
@ New Haven  71 New Haven  97
               
DIVISION 3 Detroit-Pershing  81 Detroit-Pershing  88
District # 90 Warren-Michigan Collegiate  56 Grosse Pte Woods-University Liggett  59 Detroit-Pershing  71
Bishop Foley Royal Oak-Shrine Catholic  47 Madison @ 58 Madison  73
Madison  56 Bishop Foley Catholic  49
               
District # 91 Clintondale  78
Clintondale Rochester Hills-Lutheran Northwest  33 Clintondale  54
Pontiac Arts & Technology 32 Mt Clemens  63 Mt Clemens  44
Mt Clemens  74 Pontiac Academy for Excellence 40